K personalizaci reklam a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti inzerce a analýz. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Rozumím | Další informace

Rady a doporučení pro zájemce o půjčku

Před uzavřením půjčky doporučujeme seznámit se se všemi potřebnými informacemi. Zejména se jedná o:

 • seznam postupů a zásad týkajících se zodpovědného poskytování půjček
 • důsledky pozdní platby
 • důsledky nezaplacení

Občanské sdružení SPES zveřejnilo seznam postupů a zásad týkajících se zodpovědného poskytování půjček ve formě sedmi Otázek zodpovědného zadlužování, které by si měl položit každý zájemce o úvěr. Otázky naleznete níže (text je převzat ze stránky www.pomocsdluhy.cz/SPES_gramotnost.html).

Informace o důsledcích pozdní platby a nezaplacení půjčky obsahuje Praktická příručka pro osobní finance "Půjčujte si s rozumem" vydaná rovněž občanským sdružením SPES. Stručný souhrn možných důsledků naleznete v odstavci "Možné důsledky pozdní platby a nezaplacení půjčky" níže.

Otázky zodpovědného zadlužování

1) Potřebuji danou věc?

Pokud si chcete pořídit nějakou věc, musíte zvážit, zda jí skutečně potřebujete, nebo jestli se jedná o impulzivní jednání. Nad nákupem přemýšlejte vždy, ať už jde o malé či velké položky. Zvlášť opatrní byste měli být, pokud chcete si pořídit danou věc formou zadlužení.

2) Jak danou věc uhradím? Znám svůj rozpočet?

 • úhradu v rámci běžného rodinného rozpočtu
 • úhradu z rezerv, které jsou vytvořeny na některém ze spořících produktů
 • využití pomoci rodiny či blízkých osob
 • využití možnosti zadlužení

Pokud chci uzavřít smlouvu o úvěru, musím znát svůj rozpočet, tedy své příjmy a výdaje. Mám vědět, kolik jsem schopen měsíčně splácet, a to tak, aby mě případné snížení příjmu existenčně neohrozilo. Pokud se zadlužuji, pak musím:

 • Zvážit své příjmy a výdaje - což nemusí být dostačující.
 • Napsat si své příjmy a výdaje - což nemusí být dostačující.
 • Zahrnout do rozpočtu výdaje na splátky - což nemusí být dostačující.
 • Nějaký čas odkládat částku na splátky.

3) Na co není vhodné se zadlužit?

Ekonomické pravidlo říká, že není vhodné zadlužit se na věc, jejíž životnost je kratší než doba splácení. Typickým příkladem může být dovolená, kdy dovolenou užijí např. 14 dní, ale mohu jí splácet 2 roky. Vhodné zadlužení je na pořízení vlastního bydlení.

4) Co mě může v průběhu splácení potkat?

Vždy je nezbytné zvážit i životní události, které jsou součástí života a které mohou mít vliv na schopnost splácet. Jedná se především o:

 • nezaměstnanost, dlouhodobou pracovní neschopnost (nemoc), úmrtí – tyto tři události lze obvykle pojistit produktem zvaným pojištění neschopnosti splácet
 • události, které se nedají pojistit, jsou o to rizikovější, a často se nad nimi nepřemýšlí. Jedná se především o rozchod nebo rozvod. Vždy by páry měly přemýšlet, jak by se dluh splácel jen z jednoho příjmů. Vliv na schopnost splácet má i narození dítěte, proto by mladé rodiny měly zvažovat, kdy plánují rozšíření rodiny a jak je tato událost může finančně ovlivnit.

5) Jaký finanční produkt si zvolím?

Úvěry se dají dělit více způsoby. Je velmi důležité pochopit principy a fungování jednotlivých produktů a vědět, k jakému účelu mají sloužit (špatným příkladem může být zakoupení pračky na kontokorent):

Podle účelovosti:

 • účelové – nákup konkrétního zboží, nemovitosti. Účelové úvěry mají být levnější než neúčelové, často bývají spojeny se zástavou.
 • neúčelové – určeny na nekonkrétní libovolný účel. Mívají vyšší úrokovou sazbu. Spotřebitel nedokládá věřiteli, na co daný úvěr použil.

Podle zajištění:

 • zajištěné – většinou formou zástavního práva k věci, nebo zajištění třetí osobou. Často se jedná o účelové úvěry.
 • nezajištěné – poskytnuté pouze na základě dobré bonity klienta

Zajištěné úvěry mají být levnější než nezajištěné.

6) Jak si vyberu věřitele?

 • Zjistíme si, zda se některý z poskytovatelů přímo specializuje na daný produkt.
 • Bankovní subjekty mají levnější úvěry než nebankovní. Posloupnost výběru věřitele by měla být od banky k nebankovnímu subjektu.
 • Nebankovní subjekty mají dražší úvěry, ale mírnější podmínky pro posouzení, zda úvěr poskytnou.
 • U bankovních, ale především u nebankovních subjektů je nutné vyhledávat velké, známé věřitele, o kterých si můžeme zjistit dostatek údajů.
 • Největší riziko bývá ze strany neznámých drobných poskytovatelů úvěrů, většinou s regionálním působením. Ti většinou inzerují v místních novinách, v městské dopravě apod. Jména těchto společností bývají neznámá a vyhledat informace o nich je téměř nemožné.

7) Podepíši smlouvu?

Posledním krokem je podpis smlouvy s vybraným parterem. Zde platí základní pravidlo: Než podepíši smlouvu, musím si ji pečlivě přečíst a hlavně jí porozumět. Pokud tomu tak není, musím si ji nechat vysvětlit či vyhledat odbornou pomoc. Nemohu podepsat něco, čemu nerozumím.

Možné důsledky pozdní platby a nezaplacení půjčky

Možné důsledky pozdní platby a nezaplacení půjčky závisí na typu půjčku a druhu zajištění. Obecně může nastat některá z následujících situací:

 • ztráta zajištění (zástavy) - může se jednat o dům/byt, automobil apod.; často se jedná o předmět, na který si půjčujete
 • exekuce - vymáhána je dlužná částka + smluvní pokuta a úroky z prodlení, dále platíte náklady exekuce a odměnu exekutora

Podrobnější popis možných následků včetně rad a návodů, jak těmto situacím předejít, případně jak se v těchto situacích zachovat, najdete v Praktické příručce pro osobní finance "Půjčujte si s rozumem" vydané občanským sdružením SPES.


Home Credit - spojení půjček
Nabídka půjčky od nebankovního subjektu Home Credit a.s.. Je možné si půjčit částku od 30.000 do 300.000 Kč na dobu od 12 do 84 měsíců, s RPSN od 15,7 do 20,1 procent s frekvencí splácení 1x měsíčně. Půjčku lze poskytnout doma nebo přes internet; za účelem splacení jiných půjček (dluhů). Není požadováno žádné zajištění. Půjčka je poskytována s možností předčasného splacení. Bližší informace a kontakt...
známka 1
VITA úvěr
Úvěr již od 50.000 Kč ručený nemovitostí, určený fyzickým osobám, které mají možnost ručit nemovitostí (vlastníkem může být i jiná osoba) a zároveň potřebují rychle získat hotovost bez složitého papírování. Zažádejte o nezávaznou konkrétní nabídku na Vaši nemovitost! Bližší informace a kontakt...
známka 1
Půjčka na cokoliv PROVIDENT
# jednoduše na cokoliv # od 6.000 do 130.000 Kč # bez ručitele # bez registru # vyřízení během několika minut # bez skrytých poplatků # předem víte, kolik zaplatíte # přehledná smlouva # úspěšný finanční produkt v ČR Bližší informace a kontakt...
16.03.2012
Úprava povinných údajů u poskytovatelů půjček
U poskytovatelů půjček patří mezi povinné údaje v jejich Profilu nově i jejich fyzická adresa (pole Ulice, Obec a PSČ). Doplňte tedy prosím tyto údaje do Vašeho Profilu. Nabídky poskytovatelů, kteří nemají vyplněné všechny povinné údaje, bohužel nemohou být zobrazovány.
06.03.2012
Zveřejňování nabídek zdarma
Od 06.03.2011 je možné zveřejnění nabídky zdarma na max. 2 dny. Další možnosti zveřejnění nabídky jsou popsány na stránce Možnosti zveřejnění nabídky.
Všechny novinky a tipy...

UŽIVATEL

INFORMACE